Pazartesi , 16 Temmuz 2018
Anasayfa » E-Ticaret » Markanızı Oluştururken Bu Hatalara Düşmeyin
eticaret

Markanızı Oluştururken Bu Hatalara Düşmeyin

Markanızı Oluştururken Bu Hatalara DüşmeyinMarkanızı Oluştururken Bu Hatalara Düşmeyin. Bir marka oluşturmak hem çok riskli hem de çok heyecan verici bir süreci kapsar. Genel istatistiklere ve araştırmalara bakıldığında, marka oluşturma esnasında benzer hatalar göze çarpar. Girişimciler de benzer hatalardan yola çıkarak, o hatalara düşmeme çabasına girmeliler. Piyasa rekabeti her geçen gün daha da kızışırken, yerini koruyabilmek oldukça zor. E-ticaret dünyasında pek çok sorun ve pek çok farklı yöntem mevcut. Peki marka oluştururken sıkça yapılan hatalar neler? Markanızı oluştururken hangi hatalara düşmemelisiniz? Sizler için derledik…

Markanızı Oluştururken Bu Hatalara Düşmeyin

– Müşterileriniz en değerlinizdir ve müşteri daima haklıdır. Bu prensip, ticaretin altın kuralıdır fakat bununla sınırlı kalmak oldukça zararlıdır. Pazar araştırmalarına bakıldığında kullanıcıların yaşadığı belli sorunlar ön plana çıkıyor. Girişimciler ise bu sorunları baz alarak çözüm üretmeye koyuluyor. Fakat aynı çözümü birden fazla marka uygulamaya başladığında, rekabetin kızışması da kaçınılmaz hale geliyor. E-ticaret alanında rekabet elbette ki fayda sağlayan bir durumdur. Ancak aşırıya kaçtığında, pek çok sıkıntıyı da beraberinde getiriyor. Tüketicilerin pek çok seçme şansı olduğunda, kazancınızda düşüş yaşanabiliyor. Haliyle pazarda tutunmanız da markanızı ilgili sektörde önemli hale getirmeniz de giderek güçleşiyor. Bu anlamda hem rakiplerinize göre hem çözüm odaklı hem de yaratıcı olmalısınız. Ya kullanıcıların sorunlarını farklı yollarla çözmelisiniz ya da onların karşılaştığı farklı sorunlara yönelerek yeni kapılar aralamalısınız.

– Gerçek bir markanın merkezinde belli bir motto vardır. Nasıl mı? Diyelim ki marka değeri yaratabilmek için e-ticaret sitenize belli ürünler koydunuz. Hatta pazarlama çalışmalarında da yalnızca bu ürünlere odaklandınız. Böylece akılda kalıcı olmaya çalıştınız. Peki bu kadarı yeterli mi? Maalesef hayır. Sektörünüzde pek çok rakip marka aynı ürünleri satıyor ya da aynı hizmetleri veriyor olabilir. Ancak siz sıyrılmanın bir yolunu bulmalısınız. Örneğin ev dekorasyonu alanında çıkış yapan bir marka ”Evinizin her şeyi” sloganı ile akılda özel bir yer edinebiliyor. Bu da onu rakiplerinden farklı bir yerde konumlandırıyor.

– Sattığınız ürünlerin isimlerini ciddiye alın. Özellikle e-ticaret alanında isimler ve görseller önemli anahtarlardır. Bunları özensizce oluşturmak uzun vadede imaj kaybı yaratır. Pek çok girişimci ürünlerine isim verme aşamasını angarya olarak görse de, bunu en başta tamamlamak uzun vadede fayda sağlar.

Markanızı Oluştururken Bu Hatalara Düşmeyin konulu yazımıza yorum ve paylaşımlarınızla destek olabilirsiniz.

E-Ticaret Paketi

İlginizi Çekebilir

Geçmişten Günümüze E-Ticaret

E-ticaret hayatımıza girdiğinden bu yana çok şey değişti ve muhtemelen bir daha da eskisi gibi …