Pazartesi , 16 Temmuz 2018
Anasayfa » E-Ticaret » Eticaret sitelerinde olmaması gerekenler
eticaret

Eticaret sitelerinde olmaması gerekenler

Eticaret sitelerinde olmaması gerekenler

Eticaret sitelerinde olmaması gerekenlerEticaret sitelerinde olmaması gerekenler ; Sitelere trafik almak için bile atılması gereken bir sürü takla ve yapılması gereken çeşitli şeyler varken, e-ticaret sitelerinde bir de üzerine siteye gelen ziyaretçilerin ürün satın alması gerekiyor ki iş tamamına ersin. Buna da dönüşüm oranı deniyor. Peki, bir e-ticaret sitesi reklam yaptığı, ismini duyurduğu ve trafik çektiği halde neden dönüşüm sağlayamaz, o ürünler neden depolarda alınma hasretiyle bekleşir dururlar, konumuz bu.

Sitenin Yüklenme Süresi Uzunsa Ziyaretçiler Çeker Gider

Hız kavramına tapan fütüristlerden birkaçı dirilip bir haftalığına bugüne gelip yaşasalardı neler düşünürlerdi acaba? Artık her şey aşırı hızlı; çünkü insanların hem yaşamlarını programlamak için çok az zamanları var hem de algıları bu şekilde şekillenmiş durumda. Kimsenin bir e-ticaret sitesinin yüklenmesini beklemeye dermanı yok. Bu yüzden siteye tıklandığında ya da herhangi bir kategori seçildiğinde sayfa şipşak açılmıyorsa ziyaretçileri kaybedersiniz. Ve maalesef gidiş, o gidiş olabilir.

Bir Tane Olan Şey Seçenekli Değildir (Ödeme Seçeneğinden Bahsediyoruz)

E-ticaret sitelerinde genellikle sadece kredi kartı ile ödeme yapılabiliyor. Fakat bankamatik kartı, kapıda ödeme ve Paypal ödeme seçenekleri de olsa daha fazla kişiye hitap edilmiş olur. Hâlâ kredi kartı kullanmayan ve online alışveriş yapabilmek için arkadaşlarının kredi kartlarına yamanan insanlar var. “Her yerde böyle.” demeyin; konu herkesten farklılaşmak için bir şeyler yapmak olmalı zaten.

Ürün Fotoğraflarının “Tırt” Olması Çok Kötü Bir Şeydir

Online alışveriş yaygınlaşmış olsa da hâlâ birçok insan ellemeden, koklamadan, üzerinde denemeden ürün satın almak konusunda tedirgin. Ki sadece bunun için değil; “Paramız yaman ellere geçer mi, böyle buradan alıyoruz ama?” diye de kaygılanıyorlar. Ürünün fotoğrafının kalitesiz olması, siteye olan güveni sarsacak ilk şeylerden biri. Ürünü farklı açılardan gösteren, ayrıntıyı görmek için büyütme seçeneği olan, profesyonel fotoğraflar sitede olmalı.

Site İçi Arama ve Kategorilendirme Ne Durumda?

Ziyaretçilerin aradıklarını kolay bir şekilde bulmaları kategori çeşitliliği ve arama butonu ile mümkün. Çoğu eticaret sitesinde arama butonuna gereken önem verilmiyor, verilmesini önemle arz ediyoruz.

Kargo Ücretlerindeki Belirsizlik, Ne Ödeyeceğini Bilememe Hali

Kargo ücretleri ile ilgili bilgi sitenin ana sayfasında olmalı. Ürünü sepetine ekleyip, alışverişi tamamlamak için gerekli adımları geçen kullanıcılar, ödenecek miktardaki ani değişiklik nedeniyle bozulup satın alma işleminden vazgeçebiliyorlar. Kaç liranın üzeri bedava kargo, ek kargo ücretinin kapsamı neler, mesafe kargo ücretini etkiliyor mu, bunlar belirtilmeli.

Müşteriyle İletişim Kuramazsanız (Onu) Kaybedersiniz

Bir e-ticaret sitesi nin müşteri hizmetlerinin tıkır tıkır çalışıyor olması gerekli, lamı cimi yok. Hatta artık siteye müşteri hizmetleri telefon numarası koymak da yeterli olmuyor. Canlı chat hizmeti ile müşteriler anlık olarak size ulaşabilmeli, siparişleri ya da ürünlerle ilgili bilgi alabilmeliler.

Olmaması gerekenlerin olması gerekenlere tuttuğu bu ışıkta Bionluk olarak yanınızdayız. Kurulumdan tasarıma, ürün girişinden SEO çalışmalarına kadar bir e-ticaret sitesinin ihtiyacı olan her konu için alanında uzmanlaşmış freelancer’larla çalışarak, zaman ve maliyet tasarrufu yapabilirsiniz.

Eticaret sitelerinde olmaması gerekenler yazımızı beğendiyseniz lütfen yorum yapıp paylaşınız.

E-Ticaret Paketi

İlginizi Çekebilir

Geçmişten Günümüze E-Ticaret

E-ticaret hayatımıza girdiğinden bu yana çok şey değişti ve muhtemelen bir daha da eskisi gibi …